0 W koszyku: 0 pozycji o wartości 0 $
Translate:
es en de fr it

Telewizor nad kominkiem

Umieszczenie telewizora nad kominkiem to dość popularne rozwiązanie w salonach i sypialniach z paleniskiem sztucznym lub opalanym drewnem. Wygląda estetycznie i oszczędza miejsce. Jednak takie rozwiązanie wewnętrzne ma swoje zalety i wady, a także ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę przed umieszczeniem telewizora nad kominkiem.

Treść artykułu
1. Umieszczenie telewizora nad kominkiem: zalety i wady.
2. Funkcje instalacji.
3. Opcje kombinacji.
4. Telewizor nad kominkiem.

Umieszczenie telewizora nad kominkiem: zalety i wady

Takie rozwiązanie we wnętrzu ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Co więcej, jego zalety i wady są bezpośrednio związane z tak ważnymi punktami: jaki rodzaj kominka jest zainstalowany, czy przestrzegane są zasady działania, instalacji itp. Zwrócimy uwagę na szereg kluczowych zalet i wad.

Wśród zalet możemy więc wyróżnić:

 • Najbardziej ekonomiczne wykorzystanie wolnej przestrzeni, co jest szczególnie wygodne w pomieszczeniach o małej powierzchni.
 • Uwolnienie ścian, które można wykorzystać w bardziej praktyczny sposób, np. zainstalowanie półek na książki lub innych funkcjonalnych mebli.
 • Możliwość stworzenia akcentu we wnętrzu i nadania tonu całemu pomieszczeniu.
 • Jeśli użyjesz telewizora lustrzanego AVEL, doda on funkcjonalny i estetyczny element.
 • W stanie wyłączonym niesie zupełnie inny ładunek semantyczny, reprezentujący zwykłe lustro. Może doświetlić pomieszczenie, uczynić je bardziej przestronnym i przewiewnym. W stanie włączonym jest to zwykły telewizor o wysokiej jakości obrazu.
 • Technika gwarantuje wysoką jakość obrazu, ponieważ rozdzielczość ekranu nawet w prostych modelach to 1920x1080 pikseli z głębią kolorów 16,7M.

Jak efektownie prezentują się telewizory lustrzane nad kominkami, można zobaczyć oglądając zdjęcie luster zainstalowanych nad kominkiem w salonie.

Telewizor nad kominkiem

Ten rodzaj umieszczenia ma również wady. Odpowiadając na pytanie, czy można zawiesić telewizor nad kominkiem, należy o nich wspomnieć:

 • Niebezpieczeństwo przegrzania i naruszenia przepisów bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że ciepłe powietrze wydobywające się z kominka ogrzewa urządzenia nieprzeznaczone do pracy w wysokich temperaturach (nie dotyczy to kominków elektrycznych czy biokominków). Ciepło z nich nie jest tak silne i jest skierowane bardziej bezpośrednio lub w dół, a nie w górę.W przypadku otwartego paleniska opalanego drewnem należy przestrzegać zaleceń instalacyjnych, a także preferować ciepłoodporne modele telewizorów , które mogą pracować w zakresie temperatury od 0 do 500C. Dzięki technologiom AVEL nie musisz się martwić o przegrzanie telewizora i ryzyko przedwczesnej awarii urządzenia.
 • Niewygodna wysokość. Wysokie ustawienie może powodować fizyczny dyskomfort podczas oglądania, zwłaszcza jeśli telewizor stoi przed łóżkiem lub sofą. Ekran w tym przypadku znajduje się nad linią oczu, co zmusza do podnoszenia głowy i utrzymywania napięcia szyi. Konieczny jest również dobór odpowiedniego kąta widzenia, zaczynając od konkretnego modelu sprzętu. Aby uniknąć tej niedogodności, staraj się zmniejszyć wysokość paleniska i portalu kominkowego, aby umieścić telewizor niżej. Należy także zwiększyć odległość od miejsca oglądania do samego ekranu.
 • Złożoność połączenia stylistycznego. Telewizor należy do nowoczesnej technologii i jest zwykle wykonany w stylu hi-tech lub minimalizmu. Kominek wręcz przeciwnie jest atrybutem przeszłości i najczęściej wygląda klasycznie. Dlatego też trzeba spróbować połączyć dwa tak różne elementy stylu . Wybierz surowe portale kominkowe do nowoczesnych wnętrz lub zaaranżuj plazmę w drewnianej ramie do klasycznych salonów.Musisz też wcześniej zadbać o to, gdzie znajdą się przewody i gniazdko. Bliskość i zwisanie przewodów jest niedopuszczalne, ani z estetycznego, ani z punktu widzenia bezpieczeństwa.
 • Walcz o uwagę. Telewizor i kominek stanowią jasne akcenty w pokoju. Więc umieszczając je obok siebie, zmuszamy je do konkurowania o naszą uwagę. Blask ognia może odwracać uwagę od oglądania telewizji, a migoczący, jasny obraz telewizora może utrudniać relaks i cieszenie się pięknem płonącego płomienia. Radzimy nie korzystać z kominka i urządzeń w tym samym czasie, aby jak najlepiej wykorzystać każdy z nich.

Biorąc pod uwagę powyższe, możesz podać kilka argumentów, które pomogą Ci zdecydować, czy zawiesić telewizor nad kominkiem, czy nie:

 • Nie masz alternatywnego rozwiązania. Zwłaszcza jeśli podział na strefy na dwie części, z których jedna ma kominek, a druga telewizor, całkowicie wypacza oryginalny pomysł projektanta.
 • Ze względu na niewielką powierzchnię pomieszczenia nie jesteś fizycznie w stanie zainstalować tych dwóch elementów oddzielnie od siebie.
 • To jest twoje osobiste pragnienie lub marzenie.

Telewizor nad kominkiem

Funkcje instalacji

Jeśli po rozważeniu wszystkich za i przeciw doszedłeś do wniosku, że telewizor umieszczony nad kominkiem Ci odpowiada, to dla wygodnej i co najważniejsze, bezpiecznej obsługi, powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek instalacyjnych:

 • Zainstaluj telewizor w niszy. Przygotowana nisza do montażu telewizora powinna chronić przed ciepłym powietrzem z kominka.
 • Aby ukryć okablowanie należy doprowadzić gniazdko, a także kabel antenowy i inne przewody do samego miejsca, w którym telewizor jest zainstalowany w niszy.
 • Wskazane jest, aby preferować wkłady kominkowe wykonane z materiałów takich jak żeliwo lub stal i zawsze wyposażone w szybę ochronną.
 • Skrzynka zewnętrzna musi być wykonana z materiałów żaroodpornych i wyposażona w wysokiej jakości izolację termiczną. Pomoże to uniknąć nagrzewania się z zewnątrz, a co za tym idzie ryzyka przegrzania sprzętu.
 • Jako dodatkowe zabezpieczenie przed gorącem, pomiędzy telewizorem a kominkiem można umieścić kamienną lub drewnianą półkę/belkę.
 • Otwory wentylacyjne muszą znajdować się z dala od telewizora, aby gorące powietrze nie uderzało w urządzenie.
 • Wybierz palenisko i telewizor mniej więcej tej samej wielkości, aby wyglądały harmonijnie i żaden element nie przyciągał uwagi.

Opcje kombinacji

Jeśli po naszym artykule zdecydowałeś się nie wieszać telewizora nad kominkiem, oferujemy kilka innych ciekawych opcji umieszczenia tych elementów w tym samym pomieszczeniu.

 • Na jednej ścianie. Oprócz ustawienia telewizora bezpośrednio nad kominkiem, elementy można umieścić z lekkim przesunięciem lub obok siebie. Aby w pierwszym przypadku uniknąć asymetrii w przestrzeni, należy jak najdokładniej przemyśleć rozmieszczenie innych elementów funkcjonalnych i dekoracyjnych w pomieszczeniu.
 • Naprzeciw siebie. Jednak wybranie tej opcji zwiększa ryzyko odblasków, które zakłócają oglądanie telewizji.
 • Na sąsiednich ścianach. Doskonała opcja, która pozwala praktycznie łączyć 2 strefy o różnych obciążeniach funkcjonalnych: sofa lub stół jadalny znajduje się naprzeciwko telewizora, a kominek nagrzewa się z boku.
 • Instalacja narożna. Ta metoda jest odpowiednia dla pomieszczeń o małej powierzchni lub złożonej geometrii przestrzeni

Telewizor nad kominkiem

Telewizor nad kominkiem 1 Telewizor nad kominkiem 2 Telewizor nad kominkiem 3

Powrót do listy
Login to your personal account

Forgot your password?